Dolar : Alış : 3.8390 / Satış : 3.8459
Euro : Alış : 4.5092 / Satış : 4.5173
On Başlık
HAVA DURUMU
hava durumu

BANDIRMA18°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 2597 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türk Mucitten Doğalgazla Isınmaya Son Verecek Buluş: Visak

24 Mart 2014
Ana Sayfa » GÜNCEL » Türk Mucitten Doğalgazla Isınmaya Son Verecek Buluş: Visak

Yalova’nın Armutlu İlçesinde yaşayan Kimyager Cengiz Dev isimli vatandaş yaşadığı ilçede doğalgaz olmaması sebebiyle evini çok daha ucuza ısıtabilecek bir buluş yaptı.

” Visak Isıtıcı ” ismini verdiği buluşuyla 2+1 mt2 bir evi elektrik enerjisi ile aylık 50 TL gibi ekonomik bir rakama ısınabileceğini iddia ediyor.  İsmini açıklamadığı kimyasal bir karışım kullanarak, Visak Isıtıcıyı 6 ay gibi bir sürede yaklaşık yüzlerce deneyle tamamladığını söyleyen Dev, Ocak ayında patent başvurusunda bulunmuş. Özel geliştirdiği kimyasal madde kullarak, mekanik enerji ile kimyasal maddenin ısı ürettiğini belirten mucit Dev, sürekli aynı kimyasalı kullanarak sarf malzeme giderinin de olmayacağını belirtti.

Yaşadığı ilçede laburatuvar malzemelerini ve sponsor bulmakta zorlanan Dev, emekli öğretmen Nurettin Çarpık’ında yardımları ile bir üst modeli üretmeyi başardı.

Yaptığı yeni modeli, doğalgaz sobası gibi kullanarak bir evi ısıtabileceğini belirten Dev, şu an üç bin tl gibi bir rakama merkezi ısıtma sistemini değiştirebileceği ancak seri üretimde bu maliyetin bin tl ‘nin altına ineceği konusunda iddialı. 10 dk gibi bir zamanda 100 derece ısı üreten Visak Isıtıcı ile ilgili  5 adet farklı projeyi hazırlayıp dosyalan mucit Dev ciddi yatırımcıların ve devletin yardımı ile seri üretime geçmek için hazır.

Visak Isıtıcı sayesinde doğalgazla ısınan ev kalmayacağını böylece doğalgaz sıkıntımızı ülke olarak azaltabileceğimizinde altını çiziyor.

Medyasal Ajans