Dolar : Alış : 3.8390 / Satış : 3.8459
Euro : Alış : 4.5092 / Satış : 4.5173
On Başlık
HAVA DURUMU
hava durumu

BANDIRMA18°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 2597 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Onlar dünyayı değiştirme peşindeler…

22 Ekim 2013
Ana Sayfa » YAZARLAR » Onlar dünyayı değiştirme peşindeler…

Teknoloji dünyasında neler oluyor? İhtiyaçlarımız hiç durmuyor buna karşılık performans artışı sağlayamıyoruz.

Yıllar öncesini hatırlayalım, bilgisayarımıza ekleyeceğimiz 64 mb. kapasiteli bir ram modülü bile bilgisayarın çalışmasında gözle görülür bir performans artışı sağlardı. Yeni gelen her cpu (İşlemci) farkedilir bir performans artışı sağlardı. Bu sadece donanım üreticileri ile alakalı değil tüm teknoloji firmaları ile koordineli bir şekilde hareket etmenin sonucuydu.
Yeni bir donanım için kolları sıvayan üretici bu donanımla çalışan yazılım üreticileri ile paralel hareket ederdi. İddialı oyun üreticilerinden tutun çok kullanılan tüm yazılım üreticileri yazılımlarını yeni geliştirilen donanım teknolojileri ile eş zamanlı ve bilgi paylaşımıyla geliştirirlerdi. Aslında bunun örneklerini Android projesinde zamanımızda da yaşıyoruz.
Bilindiği gibi Google Inc. firmasının Android işletim sistemi projesini çok sayıda donanım ve yazılım üreticisi destekliyor ve organize bir çalıştırma yürütüyorlar. Sonuç olarak kısa sürede başarılı bir gelişme doğuruyor bu çalışma süreci. Daha stabil aygıtlar, her derde deva uygulamalar, etkileşimli veri alışverişi ve interaktif yaşam…
Peki mobil dünyada yaşanan bu gelişmelere karşı masaüstü dünyasında neler oluyor? Aslında elde edilen sonuç bence patlamak üzere olan bir balondan başka bişey değil. Özellikle donanımın en önemli bileşenlerinden biri olab CPU üreticileri için durum masaüstü açısından çok vahim. Bazı gelişmeler yok değil, örneğin Intel firması CPU üretiminde 22 nm teknolojisini kullanıyor bir süredir. Bu da daha küçük ve daha kolay soğutulabilen, daha az enerji tüketen işlemciler demek anlamına geliyor. Fakat her ne hikmetse 22 nm teknolojisine geçiş yapmış olmasına rağmen Intel işlemcilerde gözle görülür bir performans artışı sağlanmıyor masaüstü tarafında. Amd için durum daha da vahim.
Amd birkaç yıl önce üretim stratejisini değiştirerek, gpu (grafik işlemci) üreticisi Ati firmasını da satın alarak farklı bir mecraya kaydı gibi görünüyor. İntel’in aksine mobil dünyası için de çokça çaba sarf etmeyen Amd, ekran kartı için kullanılan gpu üretimini avantaja dönüştürüp oyun dünyasında var olma gayreti içine düşmüş durumda. Çoğu yeni nesil ürünü aynı ürün grubunun eski nesil modelleri ile karşılaştırıldığında daha düşük performans elde edildiğini gösteriyor fakat oyunlar baz alınarak yapılan testlerde ise gözle görülür bir performans artışı sağlandığı fark ediliyor. Önemli olan soru ise Amd bunu yaparak karlılığını arttırabileceğini gerçekten düşünüyor mu? Onlar düşünüyor olabilir ama çok çekirdekli işlemci, 64 bit teknolojisi gibi teknolojileri üreten, 1000 mhz. hız üzerine ilk çıkan işlemci üreticisinin bu stratejisi bana sonunu hazırlıyor gibi geliyor. Girmeye çalıştığı oyun dünyasında çok sayıda oyun konsolu üreticisi bu iş için özel olarak tasarlanmış cihazları zaten uzun yıllardır geliştiriyor ve üretiyorlar, bilgisayar ile o dünyaya girmek çok akıllıca olmayacağından bir bilgisayar işlemci üreticisinin stratejilerini bu tarafa yöneltmiş olması ne kadar akıllıca olabilir?
Gelelim asıl konumuz olan dünyayı değiştirme olayına. İşte bu abiler bu stratejilerle dünya insanlığını istediği teknolojiyi kullanmaya zorluyorlar. Yeni bir bilgisayar aldığınızda aslında önceki bilgisayarınızdan çok daha fazla performans vaad etmiyor ama çok daha yüksek maliyetle edinebiliyorsunuz. Çünkü bu işin kural koyucuları sizin artık masaüstü bilgisayarlarınızı terk edip (tek bir bilgisayarla yetinmeyip) çok sayıda mobil aygıt edinmenizi istiyorlar. Zira dört çekirdekli güçlü bir işlemciye sahip 4 gb ramli küçük bir aletiniz varken aynı özelliklere sahip bir masaüstü bilgisayar almak yerine bir tablet almanızı istiyorlar. Belki bir de dizüstü bilgisayar.

Masaüstü bilgisayarınızın ekran kartı bozulduğunda ortalama bir bilgisayar bilgisi ile gider yenisini alır ve değiştiirip çalışmanıza devam edebilirsiniz. Güç kaynağı veya ramler için de aynı şey geçerlidir. Hatta işlemciniz yada anakartınız bile arıza yaptığında onları internet araştırmasıyla yenileriyle nasıl değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarınız taşınabilir değildir, onun taşınabilir olmasına ihtiyacınız da yoktur zaten, o bilgisayarda ihtiyacınız olan iki şey stabilite ve performanstır. Ama tabletinizin bir gün açılmadığını düşünün, garanti süresinin de bitmiş olduğunu varsayalım. Büyük olasılıkla donanımından hiçbirşey anlamadığınız bu küçük aletin onarımı neredeyse yenisiyle aynı fiyata mal olacaktır. Çözümü basit olsa bile böyle olacaktır, buna eminim. Gider yerine başka bir tablet alıp iki yıldan başlayan yeni garanti süresinden faydalanmak isteyeceksinizdir, akıllı telefonunuz yada dizüstü bilgisayarınız için de süreç aşağı yukarı aynı olacaktır. Kısacası adamlar çok güzel bir icad yapmışlar, bu elinizdeki minik aygıtlar değil kullanıcılarının onu neden ve nasıl kullandıklarını merak etmedikleri. İnsan aklında şekillendiremediği şeyleri düşünmeyi boş verir. Kullandığınız yeni bir otomobilin nasıl çalıştığını ve üretildiğini, cebinizdeki akıllı telefonun nasıl üretildiğini, tablet ve dizüstü bilgisayarlarınızın nasıl çalıştığını umursamazsınız. Onları sadece amaçlarınız doğrultusunda kullanırsınız işte bu yüzden üreticilerinin size sunduklarıyla yetinmek zorunda kalırsınız çünkü insan sorgulamayı bıraktığı andan itibaren itaat etmeyi öğrenir.

Şimdi bu yazıyı okuduktan sonra hakkında hiçbirşey düşünmeyin ve facebook sayfanızı açıp arkadaşlarınız ne paylaşmış diye merakla vakit öldürün, ne de olsa size verilen ömrün sahibi sizsiniz ve zamanınızı istediğiniz gibi harcayabilirsiniz…

Zafer AKALIN

İlgili Terimler :
Medyasal Ajans