Dolar : Alış : 3.8390 / Satış : 3.8459
Euro : Alış : 4.5092 / Satış : 4.5173
On Başlık
HAVA DURUMU
hava durumu

BANDIRMA18°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 2597 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gurafa (Çamlı) da 67 Yıllık Gelenek

05 Mayıs 2014
Ana Sayfa » GÜNCEL » Gurafa (Çamlı) da 67 Yıllık Gelenek

Peygamber Mevlidi


ongazetesi

Eski adı Gurafa olan Manyas’ın Çamlı Köyü, Büyükşehir yasasıyla mahallesinde 67 yıl önce başlayan gelenek bugün tüm Türkiye’ye yayılmış durumda. Gurafa’daki bu etkinliğe olan ilgi belkide Türkiye’de tek.

Gurafa’da 67 yıl önce başlayan ve Mayıs ayının ilk pazar günü yapılan Peygamber mevlidine ilgi büyüktü.

Hacı Hidayet Mirza: “Burada herkes vazifeli. Çoluk çocuk, sen ben yok. Misafirler hariç herkes vazifeli hem de gönülden. Bunun için herkes ekmeğinin yarısını paylaşır. Bir kişi de üstlenebilir ama herkesin hissesi olsun istiyoruz.”

Dursun Mirza: “Benim doğduğum köy. Güzel bir köy. Çalışkan insanların olduğu köy. Kutlu doğum haftası nedeniyle Peygamber Mevlidi için buradayız. Çocukluğumda yaşadığım bu güzel anıları bugün de burada yaşadık. Bu yörede ilk kez bizim köyde başlayan bu peygamber mevlidi yaygınlaşarak devam etti ve bir gelenek haline dönüştü. Çamlı Köyünden ne kadar insan varsa dışarıda bugün burada toplanır. Makamı mevkisi ne olursa olsun, her kes buraya gelir ve burada misafirlere hizmet ederler. Bu geleneğin devam ettirildiği için çok mutluyum. Bugün babamı da getirdim. Eşiyle, dostuyla görüştü, kaynaştı. Tüm Çamlı Köyü sakinlerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Çamlı Mahallesi Muhtarı Mehmet Çıngıl: “Benimle yaşıt olan bu etkinlik sade 1974 yılındaki Kıbrıs Çıkarmasında yapılmamıştır. Onun dışında aralıksız yapılıyor. Her yıl 10 bin kişi civarında katılım oluyor. Türkiye’nin her yerinden misafirlerimiz geliyor. 2 tonun üstünde et pişiriliyor ve ona göre de ayran, pilav ve höşmelim tatlısı yapılıyor.” dedi

Manyas Belediye Başkanı Tancan Barçın: “Çamlı en sevdiğim köylerden biridir. Burasını kendi köyümden ayırmıyorum. Peygamber Mevlidini her yıl kutlamalarını memnuniyetle karşılıyorum. Bundan sonrada belediye olarak her türlü desteği vereceğiz.” dedi.

Bandırma Doğruca Mahallesi Muhtarı Yakup Mence: “Gurafa ile uzun yıllardır süren dostluğumuz var. Burada uzun yıllardır kesintisiz devam eden mevlite köyümüzden de katılımlar oluyor. Böyle bir etkinliğin olması Manyas’ı Bandırma’yı bir araya topluyor. Bu da Gurafa’ya mahsus birşey. Burada bulunmaktan çok mutluyuz. Uzun zamandır göremediğimiz arkadaşlarımızı görüyoruz. Buna vesile olan herkesten Allah razı olsun” dedi.

gurafa_çamlı_manyas_bandırma_haber_dursun_mirza_mehmet_çıngıl_tancan_barçın_yakup_mence

Medyasal Ajans